W zgodzie z naturą - bushcraftowy poradnik Tuttu - #1 Jak przygotować się na wyprawę do lasu

2022-03-31
W zgodzie z naturą - bushcraftowy poradnik Tuttu - #1 Jak przygotować się na wyprawę do lasu

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie na łonie przyrody ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Co więcej, istnieją badania, które pokazują, że ruch na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą ma znaczący wpływ na jakość naszego zdrowia fizycznego, a naturalne otoczenie wykazuje terapeutyczne właściwości, łagodzi stres i stany depresyjne, gdyż przyczynia się do wydzielania endorfin i serotoniny – hormonów niezwykle ważnych dla naszego samopoczucia. Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak spakować plecak i ruszyć do lasu.

Zanim jednak wyruszymy w drogę powinniśmy poświęcić kilka chwil na rozważne przygotowanie do takiej wycieczki nawet jeśli miała by trwać tylko kilka godzin. Otwórzmy mapę swojej okolicy, poświęćmy chwilę na zaplanowanie chociaż przybliżonej trasy i zbadanie okolicy z szerszej perspektywy. Można w tym celu odwiedzić stronę lasów Państwowych, na której zaznaczono przydatną infrastrukturę taką jak miejsca biwakowe, wiaty leśne, parkingi, a także obszary objęte programem „zanocuj w lesie”.
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy (red. W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne i obszary pilotażowe)

 

Całodzienny wypad do lasu raczej nie będzie wymagał od nas nadzwyczajnych przygotowań. Ale jest kilka rzeczy, w które warto się zaopatrzyć aby uprzyjemnić sobie taką wycieczkę i zamienić zwykły spacer w ciekawą przygodę.

Przede wszystkim plecak, który jest w stanie pomieścić cały nasz ekwipunek. Lekki, wygodny, z dobrym systemem nośnym. Pojemność 30-35l powinna w zupełności wystarczyć na jednodniową wycieczkę. Jeżeli planujemy pozostać w lesie dłużej, 40l to takie rozsądne minimum, które pozwoli nam na transport schronienia i sprzętu potrzebnego do komfortowego spędzenia nocy.

ŚREDNIE PLECAKI 

Jednym z najważniejszych zasobów, o którym powinniśmy pamiętać jest woda. Jeżeli podczas swojej wędrówki nie będziemy mieli możliwości jej uzupełniania lub nie mamy pewności co do jakości tego surowca powinniśmy zaopatrzyć się w jej zapas. W tym celu najlepiej używać wielorazowych pojemników lub butelek z trytanu. Ciekawym rozwiązaniem są też bukłaki montowane w plecaku, które pozwalają na picie w trakcie wędrówki bez konieczności sięgania do ekwipunku. Jeżeli z jakichś przyczyn nie jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody, warto rozważyć zakup systemu filtrującego, który pozwoli nam na bezpieczne pozyskiwanie wody z napotkanych na szlaku źródeł.

BUTELKI I BUKŁAKI

Wybierając się w teren warto zaopatrzyć się w jakąkolwiek formę nawigacji, która pozwoli nam na określenie naszego położenia. Nie polegajmy jedynie na mapach w telefonie. Urządzenia elektroniczne zasilane bateriami są na pewno proste i wygodne w użyciu ale bywają też kapryśne. Jednym z najbardziej niezawodnych systemów będzie stara dobra mapa i kompas lub busola. Mapy turystyczne są dostępne w większości sklepów z prasą, w księgarniach czy kioskach. Ich łatwa dostępność i niska cena w stosunku do ich wartości użytkowej sprawiają, że nie warto pomijać jej w swoim ekwipunku.

Warto zadbać o odpowiednią ilość kalorii. Szybkie przekąski w formie batonów lub owoców są łatwo dostępnym źródłem energii dla naszego organizmu. Jednak nic tak nie podnosi morale, jak pełnowartościowy posiłek spożywany na łonie przyrody. Liofilizaty są bardzo dobrym pomysłem jeżeli wybieramy się na dłuższą wycieczkę i zwracamy uwagę na wagę ekwipunku, który dźwigamy na plecach. Ale po długim dniu marszu spędzonym w lesie puszka fasolki i kiełbasa z ogniska wystarczy by zaspokoić największy głód.

JEDZENIE LIOFILIZOWANE i BATONY

Jeżeli znajdujemy się w terenie, na którym palenie ogniska jest wzbronione, warto zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną, dzięki której w łatwy i szybki sposób zagotujemy wodę potrzebną do przygotowania ciepłego napoju lub posiłku. Mnogość produktów tego typu sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie odpowiednie do swoich potrzeb.

KUCHENKI TURYSTYCZNE

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, żeby ubrać się stosownie do panujących warunków. Sprawdźmy prognozę pogody. Do plecaka zawsze warto spakować coś ciepłego do ubrania aby ogrzać ciało na postojach. Niezwykle ważnym elementem garderoby są rękawiczki ochronne, które ułatwią nam różnego rodzaju prace leśne i ochronią dłonie podczas przygotowywania ogniska lub schronienia.
Nóż jest atrybutem nierozłącznie związanym z leśnym rzemiosłem. Większość prac związanych z przygotowaniem posiłków, drewna na opał lub schronienia można wykonać przy pomocy tego niezwykle uniwersalnego narzędzia. Warto mieć go przy sobie nawet na krótkich wędrówkach.

NOŻE i SCYZORYKI

Niezależnie od tego jak ostatecznie będzie wyglądała nasza leśna przygoda i dokąd się wybieramy powinniśmy pamiętać o kilku prostych ale bardzo ważnych zasadach:

- „Leave no trace” czyli nie zostawiaj po sobie śladów. Kierując się tą maksymą pamiętamy o tym, że w lesie jesteśmy gośćmi. Wszystko co do niego przynosimy, musimy też z niego zabrać. Pozbierajmy śmieci i zamaskujmy ślady naszej bytności, zwłaszcza jeśli biwakujemy to pozostawmy po sobie miejsce w takim stanie jak je zastaliśmy.

- W zgodzie z prawem. Przede wszystkim upewnijmy się czy obszary, w których zamierzamy prowadzić naszą aktywność należą do Skarbu Państwa czy też są własnością prywatną. Sprawdźmy przepisy i dozwolone formy aktywności na danym terenie. Co innego wolno nam robić na terenach prywatnych (za zgodą właściciela), a co innego w parkach krajobrazowych czy narodowych. Zwracajmy szczególną uwagę na obszary chronione (rezerwaty przyrody) i respektujmy przepisy przeciwpożarowe oraz te dotyczące ochrony przyrody.

- Bezpiecznie. Zawsze informujmy dokąd i na jak długo zamierzamy iść. Miejmy ze sobą łączność, zadbajmy o zapasowe baterie lub „power-bank” jeżeli telefon to nasze jedyne źródło kontaktu ze światem. Apteczka osobista, nawet najmniejsza może okazać się kluczowym wyposażeniem w sytuacji awaryjnej.

APTECZKI

Stosując się do tych kilku prostych zasad i odpowiednio dobierając ekwipunek do planowanej aktywności zwiększamy swój komfort i zapewniamy bezpieczeństwo. Dzięki temu możemy w niezakłócony sposób czerpać radość z przebywania na łonie przyrody i przeżywać swoją przygodę.

Jakub Buliczak

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Apteczka FIRST AID KIT Promocja

Apteczka FIRST AID KIT

59,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 69,99 zł/1szt.-14% Cena katalogowa: 109,99 zł brutto/1szt.-45%
Plecak BODO 40 Promocja

Plecak BODO 40

379,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 429,99 zł/1szt.-11% Cena katalogowa: 529,99 zł brutto/1szt.-28%
Palnik POCKET ROCKET 2 Promocja

Palnik POCKET ROCKET 2

239,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 259,99 zł/1szt.-7% Cena katalogowa: 299,99 zł brutto/1szt.-20%
Zapałki SURVIVALOWE (SZTORMOWE)

Zapałki SURVIVALOWE (SZTORMOWE)

15,99 zł brutto/1szt.
Kuchenka MINIMO COOKING SYSTEM Promocja

Kuchenka MINIMO COOKING SYSTEM

759,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 899,99 zł/1szt.-15% Cena katalogowa: 959,99 zł brutto/1szt.-21%
Kubek tytanowy JACON HENGE TITANIUM CUP 750 ml Okazja

Kubek tytanowy JACON HENGE TITANIUM CUP 750 ml

199,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 189,99 zł/1szt.+5% Cena katalogowa: 229,99 zł brutto/1szt.-13%
Plecak ZULU 40 Okazja

Plecak ZULU 40

759,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 699,99 zł/1szt.+8% Cena katalogowa: 949,99 zł brutto/1szt.-20%
Plecak ZULU 40 Okazja

Plecak ZULU 40

759,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 649,99 zł/1szt.+16% Cena katalogowa: 949,99 zł brutto/1szt.-20%
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 3626 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-13
Super szybko i profesjonalnie
2024-07-08
Rewelacja!
Masz pytanie? Kliknij! pixelpixelpixelpixel