EKIPA W AKCJI My w Akcji

TUTTU.pl - sklep turystyczny

Sklep internetowy>> tel.: 32 778 22 22
Katowice>> tel.: 32 778 22 22
Gdańsk>> tel.: 58 341 42 05
Poznań>> tel.: 61 847 54 57

Jaki plecak na weekend w górach?

2022-04-28
Jaki plecak na weekend w górach?

1. Pomysł na weekend w górach ze średnim plecakiem

Wybór plecaka w góry nie jest łatwą decyzją. Mnogość różnych rozwiązań na pewno nie pomaga w wyborze. Spróbuję Ci pomóc podjąć decyzję, który plecak będzie dla Ciebie najlepszy. Na początku musisz się zastanowić nad pojemnością. Wyjazd na weekend wymaga od nas zabrania kilku rzeczy, które będą różne w zależności od pory roku i od rodzaju noclegu, jaki wybierzesz. Polecam wybór plecaka w przedziale 20-45 litrów. Wszystko zależy od tego, ile chcesz zabrać. Jeśli planujesz wycieczki kilkudniowe z namiotem albo w zimę - wybierz plecak z górnej granicy litrażu. Jeśli lubisz chodzić na “lekko”, śpisz w schroniskach i wykupujesz pościel, dobrym wyborem będzie mniejszy plecak.

2. Plecak górski - elementy

● System nośny - istnieje kilka rodzajów. Składa się z systemu usztywnienia pleców, pasów naramiennych, pasa piersiowego i biodrowego. Pasy naramienne równo rozkładają ciężar, pas piersiowy stabilizuje pasy naramienne w odpowiedniej pozycji, a pas biodrowy przenosi część ciężaru z barków i kręgosłupa na biodra. Ważne, aby plecak był dobrze dopasowany do Twoich wymiarów. Producenci wprowadzili różne rozmiary swoich plecaków, aby w tym pomóc. Cześć z nich pozwala na modyfikację danego plecaka pod użytkownika.
● Dostęp do środka - tylko od “góry” sprawia, że utrzymanie wszystkich rzeczy w porządku nie jest proste. Bez problemu znajdziesz plecaki z dodatkowym zamkiem z przodu plecaka - otwieranie na walizkę. Bardzo wygodne przy częstym korzystaniu z plecaka.

● Kieszenie na pasie biodrowym - pozwalają na przechowywanie przy sobie drobnych rzeczy, do których mamy bardzo szybki dostęp. Np. portfel, chusteczki, telefon itp.
● Troki, troczki itp. - pozwalają na dowolne przytroczenie elementów wyposażenia, które np. chcemy mieć w łatwym dostępie. Np. kurtki przeciwdeszczowej albo maty do siedzenia. Ważne są też pętelki do zamontowania kijków trekkingowych.
● System H2O - regularne nawadnianie jest kluczowe przy długotrwałym wysiłku. Bukłak odpowiednio zamontowany w plecaku i wygodnie wyprowadzona i zaczepiona rurka z ustnikiem będą sprzyjać częstym piciu wody. Plecaki są tak zaprojektowane, aby dało się cały taki system zamontować.
● Odblaski - poprawiają Twoją widoczność. To ważne, zwłaszcza jeśli musisz dojść do szlaku szosą, po której jeżdżą samochody.
● Raincover - pokrowiec przeciwdeszczowy. Chroni zawartość plecaka przed zamoknięciem. Część plecaków ma go dołączony w zestawie, do pozostałych można dokupić osobno.
● Różne kieszonki - ułatwiające rozmieszczenie ekwipunku w sposób uporządkowany. Oszczędzą czas na szukanie rzeczy i układanie wszystkiego na nowo.

3. Plecak w góry - propozycje

● Plecaki z siatką dystansującą. Przewidziane dla lepszego komfortu. Przestrzeń pomiędzy plecami a plecakiem sprawia, że pot szybko odparowuje, pozostawiając plecy suchymi. To będzie też dobry wybór dla ludzi z większą potliwością. Minusem jest to, że plecak jest mocno wygięty - oferuje mniej pojemności w tej samej wielkości. Inaczej się układa środek ciężkości i mocno przeładowany plecak może nas za bardzo ciążyć do tyłu. Ograniczona przestrzeń powoduje także, że nie zawsze uda się zapakować coś, co ma dużą obudowę - np. pokrowiec od aparatu. Warto się spakować na próbę do takiego plecaka swoimi rzeczami i wtedy zadecydować.

● Plecaki z klasycznymi plecami. Są to gąbki na “plecach” o różnych kształtach, które mają zapewnić dobre przyleganie plecaka, a zarazem odprowadzanie wilgoci. Jest to rozwiązanie mniej wydajne przy pozbywaniu się wilgoci niż plecaki z siatką, ale możemy wygodniej przenosić większe ciężary. Klasyka w najnowocześniejszym wydaniu.

PLECAK KALARI JACK WOLFSKIN

PLECAK MAYA GREGORY

PLECAK STAUT GREGORY

PLECAK GUIDE DEUTER

PLECAK TRAIL PRO DEUTER

● Plecaki z przylegającym systemem nośnym. Pomysł zaczerpnięty z plecaków wspinaczkowych, biegowych i skitourowych. Środek ciężkości jest przesunięty do naszych pleców, dzięki czemu plecak jest bardzo stabilny, przy aktywności typu bieganie po górach bardzo przydatny. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które łączą wiele aktywności w swojej działalności outdoorowej.

PLECAK SPEED BLACK DIAMOND

PLECAK ASCENSIONIST PATAGONIA

PLECAK ALPINISTO GREGORY

Mam nadzieje, że pomogłem Ci się zorientować w typach sprzętu i w jego zastosowaniu, co ułatwi podjęcie decyzji. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić sprzedawcę, aby wypełnił mierzony przez Ciebie plecak czymś ciężkim. Od razu zauważysz czy Ci coś nie odpowiada. Wybieraj mądrze i widzimy się na szlaku!

Paweł z Tuttu Katowice

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Polecane
Plecak ALPINISTO 35Plecak ALPINISTO 35
699,99 zł899,99 zł
Plecak ZULU 40Plecak ZULU 40
699,99 zł869,99 zł
Plecak ASCENSIONIST 35 Plecak ASCENSIONIST 35
669,99 zł919,99 zł
Plecak STOUT 45Plecak STOUT 45
669,99 zł779,99 zł
Plecak JADE 33Plecak JADE 33
599,99 zł769,99 zł
Plecak ALPINISTO LT 38Plecak ALPINISTO LT 38
559,99 zł749,99 zł
Plecak STOUT 35Plecak STOUT 35
619,99 zł729,99 zł
Plecak TRAIL PRO 36Plecak TRAIL PRO 36
769,99 zł959,99 zł

Masz pytanie? Kliknij!

 

pixelpixelpixelpixel