Aktywny wypoczynek lokalnie, rozpocznij swoją przygodę z kajakami.

2020-06-10
Kajaki 1


Większość naszych wymarzonych planów na wakacje została przesunięta w czasie, ale to nie oznacza, że nie da się tego czasu spędzić aktywnie i kreatywnie. Przedstawiamy wam serię poradników opowiadających o tym, jak aktywnie zorganizować czas sobie i swoim bliskim.
Spływy kajakowe to bardzo popularna i niewymagająca dużego wysiłku aktywność. Kiedyś jedna z niewielu możliwości spędzenia aktywnego czasu, dzisiaj trochę zapomniana sztuka. Ładne widoki, przygoda, chłodna woda dla ochłody zawsze pod ręką, trochę słońca, żeby złapać letnią opaleniznę, to wszystko właśnie esencja letnich spływów kajakowych. Na dokładkę ognisko z pysznymi kiełbaskami i różnymi napojami gaszącymi pragnienie, w promieniach zachodzącego słońca nad lasem. Więc jak to zorganizować? Odpowiedź na to pytanie i kilka innych najczęściej zadawanych znajdziecie poniżej.

1. Czy kajak to dobry pomysł zaraz po pandemii korona wirusa?
2. Czy pływanie w kajaku jest trudne?
3. Czy osoba z ulicy poradzi sobie na łatwej rzece bez żadnej wiedzy i oglądania filmów na YT?
4. Czy to droga forma turystyki?
5. Czy można pływać na kajakach z dziećmi?
6. Czy spływ z przewodnikiem, instruktorem to dobry pomysł?
7. Gdzie znaleźć sprawdzone wypożyczalnie?
8. Jak długi odcinek na pierwszy spływ?
9. Propozycja konkretnego spływu kajakowego 2-dniowego dla początkujących, bez bagaży. Idealne rozwiązanie dla osób zaczynających przygodę.
10. Jakie są podstawowe manewry i ile czasu zajmuje nauka?
11. Noclegi na dziko. Higiena podczas dłuższego spływu.
12. Dlaczego musisz spróbować spływów kajakowych?
13. Co warto zabrać ze sobą na kajak?
14. Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed spływem?

1. Czy kajak to dobry pomysł zaraz po pandemii korona wirusa?

Tak, to idealna aktywność, w której można ograniczyć kontakt z innymi ludźmi, jednocześnie go utrzymując. Najczęściej pływamy kajakami 2-osobowymi, w odległości około 5 metrów na wąskich rzekach, od kolejnej jednostki z naszej grupy. Na jeziorach i szerokich, szybkich rzekach ta odległość często może wynosić nawet 10 metrów. Natomiast jeżeli chodzi o spotykanie innych ludzi, to często znajdziesz spływy, gdzie nawet w środku lipca spotkasz tylko pojedyncze osoby. Jedzenie można zabrać ze sobą, a gotowe lyofizowane posiłki sprawiają, że jedyną rzeczą której potrzebujesz będzie gorąca woda. Podczas spływu Ty i Twoi bliscy przeżyjecie niepowtarzalne chwile. Bliski kontakt z naturą, wszechobecne ptaki zamieszkujące lasy i łąki. Malownicze zachody w akompaniamencie rechoczących żab, przeistaczające się w niesamowicie wygwieżdżone niebo, szczególnie w Borach Tucholskich, nad Czarną Hańczą czy Drawą. A o świcie spowite mgłą jeziora, zroszone trawy i przyjemnie rozgrzewające całą okolicę słońce. Oczywiście w sezonie jest trochę ludzi tak jak w górach na szlakach, jednak to nigdy nie są tłumy jak na Kasprowy Wierch czy w Sopocie.

2. Czy pływanie w kajaku jest trudne?

Nie, jest trywialnie proste. Pod jednym tylko warunkiem, że dobierzesz rzekę do swojego poziomu umiejętności! Jak to zrobić? To również jest proste, coraz więcej wypożyczalni sprzętu świadczy też usługi z zakresu doradztwa, planowania wycieczek oraz szkoleń. Wystarczy, że dzwoniąc do wypożyczalni przekażesz informację że szukasz rzeki dla początkujących, a wypożyczający na pewno Ci pomoże w dobraniu odpowiedniego dla Twoich umiejętności i chęci odcinka. Porady też można szukać jeżeli jesteśmy zainteresowani trudniejszym wyzwaniem na wodzie. Pamiętaj nawet na nizinach są rzeki z trudnymi odcinkami górna Łupawa czy Łeba. Unikaj dużych jezior na początku swojej kariery, można na nich spotkać nieprzyjemny, silny wiatr, często wiejący prosto w twarz.

kajaki 2


3. Czy osoba z ulicy poradzi sobie na łatwej rzece bez żadnej wiedzy i oglądania filmów na YT?

Tak. Bez problemu, pływanie kajakiem jest bardzo instynktowne. Większość spływów odbywa się w kajakach dwuosobowych, więc wystarczy, że Twoja partnerka lub partner będą znali podstawy, a reszty się nauczysz sam podczas spływu.

4. Czy to droga forma turystyki?

Nie, zdecydowanie jest to jedna z tańszych, nawet jak weźmiesz pod uwagę fakt wypożyczenia kajaka. Za 2-dniowy spływ dla 2 osób, z noclegami średnio wydasz 70-120 zł za osobę, dodatkowym kosztem jest jedzenie, które można zabrać z domu i oczywiście dojazd. Większość rzek czy jezior w Twojej okolicy jest w odległości nie większej niż 70-150 km w zależności od wyboru odcinka.

Koszty:
• Kajak w dobrej wypożyczalni - 30-50 zł za dwójkę, 40-60 zł za jedynkę
• Średni koszt noclegów na osobę na polach biwakowych, stanicach - 10-20 zł

5. Czy można pływać na kajakach z dziećmi?

Oczywiście to nie problem. Wypożyczasz kajak z dodatkowym miejscem lub w przypadku dwójki dzieci 2 kajaki. Dzielimy się wtedy na pary, rodzic + dziecko. Dodatkowo każda wypożyczalnia ma obowiązek wyposażyć każdego uczestnika w kapok, czyli kamizelkę pozwalającą utrzymać się na wodzie w przypadku wypadnięcia z kajaka. W tym wypadku dla dzieci przewidziane są specjalne kapoki dziecięce. Osobiście w takich przypadkach polecam Kanadyjkę (Canoe), czyli kajak na wzór łodzi Indian z Ameryki. W większej kanadyjce zmieszczą się 2+2 osoby i to z bagażem. To dodatkowo nadaje wyjątkowości naszemu wyjazdowi. Jednak nie każda wypożyczalnia dysponuje takim jednostkami pływającymi. Zachęcamy do zabrania dla dzieci podbieraka do rybek. Można je łapać także płynąc. Jeżeli nie masz podbieraka to zrób z gałązki magiczna wędkę.

kajaki 3


6. Czy spływ z przewodnikiem, instruktorem to dobry pomysł?

Bardzo dobry, w szczególności dla osób początkujących. Warto czasami, chociaż na jeden dzień umówić, kupić lekcję u instruktora. Dobry instruktor nauczy Was tyle, co samemu zajęłoby Wam nawet 50 dni pływania. Co ważne od razu pływanie będzie Wam sprawiało przyjemność i unikniecie błędów początkujących. Podczas szkolenia poznacie praktyczną wiedzę, jak trzymać wiosło, żeby uniknąć obtarć i pęcherzy, jak manewrować kajakiem, jak poprawić bezpieczeństwo na wodzie, a następnie kontynuujecie spływ sami. To będą najlepiej wydane pieniądze. Dobry instruktor za taki 1 dzień szkolenia podczas płynięcia (4-5h) to koszt ok. 200-400 zł. Ten koszt można jednak podzielić na wszystkich uczestników spływu, czyli np. przy 10 osobach to zaledwie 40 zł na głowę. Polecam! Mniej stresu i to będą prawdziwe wakacje!!!

7. Gdzie znaleźć sensowne wypożyczalnie?

Wbrew pozorom jest ich sporo, polecam w szczególności te co sprawdziliśmy osobiście
Hydrostacja,
Bydgoskie Kajaki,
Grupa Rekreacyjna 3miasto
Spływy Kajakowe Przemszą ,
Kajakomania,
kajakirogalinek.pl
Darek Szeryfo,
kajaki.pl,
wypożyczalnie ze strony Dobry Kajakarz.

8. Jak długi odcinek na pierwszy raz?

Na pierwszy spływ polecam odcinki maksymalnie długości 15 km. Taki dystans to w zależności od trudności trasy i umiejętności grupy około 2-3 godzin. Lepiej gdy z dobrej zabawy pozostanie niedosyt niż przesyt. Będzie to dobra motywacja do następnej wycieczki, a nie dochodzenie kolejne dwa dni do pełni sił. Spływ to nie tylko machanie wiosłem. Musi być czas na zrobienie zdjęć, tratwy z kajaków, rozmowy o wszystkim i jedzenie smakołyków, które uczestnicy zabrali.

9. Przykładowa propozycja konkretnego spływu kajakowego 2 dni. Idealne rozwiązanie dla osób zaczynających przygodę.

Spływ kajakowy na rzece Wdzie realizowany przez Hydrostacja.
1 dzień.
Dojeżdżasz na pole biwakowe Hydrostacji w Czarnej Wodzie w piątek, najlepiej koło 18. Rozbijasz namiot i już o 19 ruszasz na 1h szkolenie kajakowe. 20 min na sucho, a potem 40 min w kajaku. Moi znajomi, którzy pływali już parę razy na spływie, stwierdzili, że to super sprawa i żałują, że ot, tak bezstresowo nie zaczynali swoich kajaków. 20.15 ognisko i w ramach kolacji pyszne kiełbaski , a przy ognisku opowieści wszelakie trwaj chwilo. Pamiętamy, żeby zabrać własne jedzenie.
2 dzień.
W sobotę, o 9 po śniadaniu, Pan Damian zawozi wszystkich na start. O 9.30 jesteśmy już na wodzie tym razem do pokonania wybraliśmy odcinek b. łatwy 15 km. Nie składaliśmy namiotów i nie braliśmy dobytku, bo naszym celem jest dopłyniecie do miejsca biwakowego w którym spaliśmy poprzedniej nocy, z naszym namiotem. Do kajaków poza rzeczami do przebrania w razie wojny (my mieliśmy swoje worki wodoszczelne, znajomi wypożyczyli) bierzemy drugie śniadanie + przekąski. Ponieważ płynęliśmy bez pospiechu z przystankiem i lodami w miejscowości Pohulanka, to na biwaku pojawiliśmy się o 15. Na obiad posiłek liofizowany - kurczak curry + sałatka przywieziona z domu, a na deser, kolejna porcja lodów. Pan Damian to miłośnik siatkówki, kometki, wiec jak co roku rozstawia boisko. Po odpoczynku różne zajęcia sportowe lub chill na hamakach rozwieszonych na biwaku. Wieczorem ognisko i rozmowy do ostatku sił.
3 dzień.
Niedziela rano pakowanie obozowiska. Wstępnie rano dogadujemy z Hydrostacją miejsce zakończenia spływu, płyniemy dalej do Czarnego albo innego ustalonego miejsca, w zależności od zmęczenia i możliwości grupy. Wszystko chowamy do aut i o 10 ruszamy kajakami na spływ do wcześniej ustalonego miejsca zakończenia, gdzie będzie na nas czekał o umówionej godzinie Hydrobus. Po zapakowaniu kajaków wsiadamy do busa i jedziemy z powrotem do naszych samochodów. 15.30 jesteśmy na miejscu, a o 16 już jemy pizzę w najlepszej (tzn. jedynej ) pizzerii w Czarnej Wodzie. O 19 jesteśmy w domu w Trójmieście.
Koszty. Na 1 osobę około 100-150 zł w zależności od wybranej trasy i kursu szkoleniowego.

kajaki 4


10. Jakie są podstawowe manewry i ile czasu zajmuje nauka?

Podstawowych manewrów nauczysz się w 30-50 min. Koszt takiego szkolenia np. w Hydrostacji to 100 zł do 10 osób. Po tych wskazówkach będziesz czuł się jak specjalista, który po 2-dniowym spływie będzie uważany w towarzystwie za eksperta.
• Wiosłowanie do przodu i do tyłu
• Zmiana kierunku płynięcia spokojna i gwałtowna
• Hamowanie kajakiem
• Obroty 360 stopni
• Wsiadanie wysiadanie

Jaką stronę polecasz z podstawowymi manewrami?
• http://www.dobrykajakarz.pl/lepiej/

11. Noclegi na dziko. Higiena podczas dłuższego spływu.

Rozbijałem się wielokrotnie na łąkach, płaskich terenach przy jeziorach i rzekach, tylko w 20% przypadków zgłosił się właściciel z pytaniem co my tu robimy. Do takiej rozmowy zawsze wysyłamy najbardziej sympatyczną osobę. Oczywiście, jeżeli jest taka możliwość, warto sprawdzić, czy na łące której chcemy się rozbić jest tabliczka z tel. do właściciela. Robimy małe rozpoznanie czy np. w pobliżu nie ma gospodarstwa, jeżeli jest wiadoma sprawa pytamy się czy nie będzie to problem, jeżeli spędzimy noc w pobliżu. Uwaga na ładne łąki (z trawą 30 cm i więcej) tuż przed skoszeniem. Tu wykazujemy spora czujność i warto znaleźć gospodarza terenu, zdarza się, że da nam kosę i za skoszenie troszkę większego terenu nocleg za darmo, a zabawa przednia. Jak nie znajdziecie gospodarza a nie za bardzo macie możliwość znalezienia innego terenu spróbujcie rozbić się tak żeby jak najmniej przeszkadzać potencjalnym innym użytkownikom. Nie rozbijamy się na środku parkingów leśnych, dróg, czy plażach publicznych. Lepiej unikać niezadowolonych miejscowych, którym przez przypadek zagrodziliśmy drogę.
Prowadziłem wiele spływów i byłem uczestnikiem na jeszcze większej ilości, w przypadkach niespodziewanych wizytacji właściciela terenu, bardzo pomagał wizualny porządek na terenie naszego obozowiska. Zabezpieczone ognisko, ładnie ułożone drewno do spalenia, rzeczy suszące się na linkach, kajaki ułożone i przygotowane do schnięcia w jednym miejscu, ogólnie rzecz biorąc porządek.
Najważniejsze nie zapominaj o przyjaciołach. Jeżeli dzięki nam spędziłeś niepowtarzalny weekend, pamiętaj o nas przy zakupie sprzętu. Zatrudniamy nieprzypadkowych ludzi, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek i chętnie go promują.

12. Dlaczego musisz spróbować kajaków?

To rewelacyjna forma rekreacji, bardzo prosta przy pewnym poziomie usprzętowienia niestraszne nam pływanie nawet jesienią. Można też cały czas sobie wyznaczać fajne cele np. spłyniecie przełomu Dunajca. Jeżeli będziesz uczestniczyć w co najmniej 2 spływach weekendowych szkoleniowych z instruktorem bez problemu możesz Mierzyc się z Dunajcem ale w tym przypadku koniecznie z instruktorem najlepiej od naszych przyjaciół z retendo lub Riventu.
Co jak wkręciłeś się w kajaki i chciałbyś troszkę się rozwinąć?
Witamy w klubie zakręconych. Moja historia z kajakami na poważniej zaczęła się na 2roku studiów. Zaczynałem jak wszyscy od kajaków turystycznych, zwykłe spływy łatwymi rzekami, potem kajakarstwo zwałkowe i górskie rekreacyjne, potem górskie extremalne, freestyle, kajak surf, freestyle na płaskiej wodzie, kajaki morskie, ale często mnie też spotkasz na zwykłym spływie nizinnym. U moich przyjaciół z Hydrostacji, Bydgoskie Kajaki, Drawa,

13. Co warto zabrać ze sobą na kajak?

>> LISTA SPRZĘTOWA NA KAJAK

Lista Sprżetowa


14. Co jeszcze warto wiedzieć przed spływem?
• Spływ z psem - Warto najpierw przetestować zachowanie psa na wodzie. Najlepiej w najbliższej wypożyczalni kajaków. Np. w Trójmieście jedziesz do Żabiego kruka i wypożyczasz kajak np. na 1-2h i sprawdzasz zachowanie swojego pupila.
• Pamiętaj o kontakcie wzrokowym pomiędzy kajakami. To znacząco poprawia bezpieczeństwo na wodzie. Śledząc kajak przed nami, można łatwiej określić optymalną trasę i jak pokonać ewentualne przeszkody.
• Wskazane jest wybranie wśród siebie kierownika, np. osoba najbardziej doświadczona.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020

Polecane

Namiot ANDY III / 4,1 kg Promocja

Namiot ANDY III / 4,1 kg

599,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 659,99 zł/1szt.-9%
Pokrowiec NOCTILIGHT

Pokrowiec NOCTILIGHT

99,99 zł brutto/1szt.
Zadaszenie ORK LIGHT Promocja

Zadaszenie ORK LIGHT

319,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 359,99 zł/1szt.-11%
Wodoszczelna torba ADVENTURE BAG 65 Promocja

Wodoszczelna torba ADVENTURE BAG 65

219,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 269,99 zł/1szt.-18%
Namiot SIERRA III COMFORT / 4,2 kg Promocja

Namiot SIERRA III COMFORT / 4,2 kg

639,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 699,99 zł/1szt.-8%
Hamak ORIGINAL

Hamak ORIGINAL

289,99 zł brutto/1szt.
Mata samopompująca HIKING NG 1850g / 5cm Okazja

Mata samopompująca HIKING NG 1850g / 5cm

339,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 287,99 zł/1szt.+18%
Namiot rodzinny KORSYKA IV NG / 7.6 kg Promocja

Namiot rodzinny KORSYKA IV NG / 7.6 kg

1 089,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1 159,99 zł/1szt.-6%
Hamak SVINGE HAMMOCK Okazja

Hamak SVINGE HAMMOCK

199,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 139,99 zł/1szt.+42%
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 3554 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Zamawianie i realizacja szybko i sprawnie. W dobrej cenie. Polecam
2024-05-05
Bardzo szybka realizacja zamówienia.
Masz pytanie? Kliknij! pixelpixelpixelpixel