(Nie)letni przewodnik biegowy

2018-11-13
(Nie)letni przewodnik biegowyMapa wykres

wykres

 Miejsce: Węgierska Górka                         Góry: Beskid Śląski

Nieco ponad rok temu dostając niesamowity wycisk i wbiegając na metę Baran Trail Race z bólem wszystkiego od małego palca w stopie do bólu głowy spowodowanego lekkim odwodnieniem postanowiłem, że kiedyś wrócę na tę trasę cieszyć się każdym metrem biegu. Tak też się stało i wykorzystując przepiękną jesienną pogodę, wyruszyłem na podbój Baraniej Góry. Budzik zadzwonił o 5:15, szybkie pakowanie i już o 7 wybiegałem z parkingu przy kładce dla pieszych w Węgierskiej Górce, gdzie zaczyna się ta piękna pętla biegowa.

1
Start przy kładce dla pieszych

Startujemy czerwonym szlakiem z parkingu rozciągającego się wzdłuż boiska i hali sportowej. Poruszając się spokojnie w stronę kładki pozwalającej przeciąć rzekę, możemy już grzać nogi na czekający nas w niedalekiej przyszłości podbieg. Za mostkiem, krętym deptakiem pniemy się w górę, by po chwili przeciąć drogę i wbiec już na leśną ścieżkę, która będzie nam towarzyszyć przez resztę wycieczki.

2
Początek podbiegu

Początkowo szlak wiedzie przepięknym liściastym lasem, który przy o odpowiedniej porze roku rozsypie nam pod stopami dywan ze złotych liści. Po drodze uważamy na fragmenty toru downhillowego, tak by żaden zbłąkany rowerzysta nie musiał testować na nas hamulców swojego roweru.

3
Hala Radziechowska

Dalsza część szlaku poprowadzi nas zdecydowanie bardziej widokowymi miejscami. Jednym z bardziej zjawiskowych miejsc jest Hala Radziechowska, gdzie dostaniemy nieco wiatru w skrzydła i nabierzemy nowych mocy przed czekającą nas dalszą częścią trasy. Czerwone oznaczenia szlaku zarówno na polanie, jak i we wcześniejszych lasach są znakomicie widoczne, i nie dają zbyt wielkiej szansy na zgubienie się.

4
Na grani

Nieco ponad kilometr dalej wbiegniemy na jedną z moim zdaniem ładniejszych grani Beskidu Śląskiego ciągnącą się od Magurki Radziechowskiej, przez Magurkę Wiślańską i w końcu na Baranią Górę. Odcinek ten (może z wyjątkiem końcowego podejścia na Baranią Górę) daje nam niesamowite możliwości poczucia wolności i rozwinięcia dynamiki biegu. Jest to ten moment, który wynagradza w pełni wstawanie wczesnym rankiem. Gdy na grani nie ma jeszcze ludzi, a słonce dopiero chwilę wcześniej leniwie wstało znad horyzontu, możemy łapać moment i cieszyć się życiem.

5
Widok z wieży

Wbiegając na Baranią Górę, przy dobrej widoczności punktem obowiązkowym do odwiedzenia jest wieża widokowa, z której oprócz panoramy Beskidów możemy zobaczyć również początek naszego zbiegu. Pierwsze 400 metrów czerwonym, dalej na Wierchu Wisełki odbijamy w lewo na czarny szlak. Teraz czeka nas długi i piękny zbieg w różnorodnym terenie. Kamienie uskakujące nam spod nóg zmieszane z błotem i cieknącą gdzieniegdzie wodą uczynią go zdecydowanie pełnym wrażeń.

6
Drogowskaz na szlaku

Po dobiegnięciu do zabudowań zwracamy szczególną uwagę na znaki i zbiegamy dalej, teraz już zielonym szlakiem w stronę Węgierskiej Górki. Zielony szlak poprowadzi nas aż do asfaltu, z którego szybko odbijamy w lewo przy przystanku autobusowym. Teraz jeszcze krótkie podejście wyjątkowo zarośniętym fragmentem szlaku oraz wisienka na torcie, czyli błotnisty i bardzo śliski zbieg gdzie niezbędne będą dobrze trzymające buty. Na zakończenie mamy do przebiegnięcia 2,5 km asfaltu i łącząc się w ostatnich metrach z czerwonym szlakiem znajdziemy się ponownie na kładce, przy której rozpoczynaliśmy naszą wycieczkę.

W czasie biegu zjadłem i wypiłem:
- 2 batony |
- 1 żel energetyczny ALE
- 1 zdobyczne jabłko
- litr wody z miodem i cytryną
Trasa na STRAVIE: https://www.strava.com/activities/1904974289
#speedup #dynafit
Do zobaczenia na trasie!

>Mateusz Knap (TUTTU Katowice)

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 3622 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-08
Rewelacja!
2024-07-06
Profesjonalna obsługa i doradztwo, zamówienie zrealizowano bardzo szybko.
Masz pytanie? Kliknij! pixelpixelpixelpixel