Altra

( ilość produktów: 7 )

 Altra – wywodząca się z Ameryki marka specjalizująca się w produkcji obuwia, kojarzona przede wszystkim z ofertą butów biegowych. Na polskim rynku obecna od zaledwie kilku lat. Początków jej powstania można upatrywać w roku 1998, kiedy to dwaj nastolatkowie, Brian Beckstead i Golden Harper, spotkawszy się w liceum, rozpoczęli swoje pierwsze wspólne treningi biegowe, które – patrząc z perspektywy czasu – wespół z: doświadczeniem z prowadzenia własnego sklepu biegowego, zbieraniem opinii innych biegaczy oraz współpracą z lokalną uczelnią badającą wpływ ułożenia stopy na zdrowie biegaczy, odegrały ogromną rolę w dalszym rozwoju marki, stanowiąc po prostu inspirację dla stworzenia unikatowych technologii, dzięki którym obuwie Altry istotnie wyróżnia się na rynku obuwniczym.

Altra oferuje zarówno buty do biegania po asfalcie, jak i rozbudowaną ofertę tzw. butów trailowych (stosunkowo często i raczej niesłusznie zawęża się te pojęcie wyłącznie do określenia butów służących do biegania w terenie, a tymczasem faktem jest rosnąca popularności tego typu obuwia w środowisku zarówno turystów górskich, jak i osób przemierzających szlaki długodystansowe – jest to często lżejsza i bardziej przewiewna alternatywa tak dla sztywniejszych, bardziej zabudowanych i raczej sporo cięższych butów podejściowych, jak i sztywnych wysokich butów turystycznych). Oprócz tego marka rozwija segment obuwia tzw. hikingowego i serię tzw. lifestylową.

Co powoduje, że Altra jest tak wyjątkowa? Warto zwrócić szczególną uwagę na trzy kluczowe technologie, którym marka zawdzięcza swoją popularność.

Pierwsza z nich, nazwana  FOOTSHAPE™ TOE BOX polega na tym, że buty mają szerszą konstrukcję z przodu (nie tyle cały but jest szerszy, ile samo przodostopie), dzięki czemu mamy więcej miejsca na swobodne ułożenie palców stóp, bez zaginania dużego palucha i przykurczania pozostałych palców, co pozwala na dużo bardziej naturalną pracę stopy i swobodne ‘rozczapierzanie’ palców. Obuwie jest przy tym także optycznie szersze (czym nie należy się przejmować, to raczej powinniśmy postrzegać jako jego zaletę jeśli pomyślimy, że dzięki temu nasza stopa ma wreszcie miejsce na naturalne ułożenie palców).

Altra wyróżnia 3 dostępne warianty szerokości:

  • Slim - to najwęższy wariant;
  • Standard (np. modele Timp, Torin) – to pośrednia szerokość;
  • Oryginal (np. modele Lone Peak oraz Olympus), to najszerszy z wariantów. Ciekawostka - w sezonie 2022 wprowadzono jeszcze wersję ‘wide’ wybranych modeli z tej kategorii (np. modelu Lone Peak), ale na razie jest ona niedostępna na rynku polskim.

Druga technologia, będąca ciągle jeszcze stosunkowo rzadko spotykanym rozwiązaniem, ale mającym rosnące grono zwolenników, to ZERODROP™ - tzw. zerowy drop. Chodzi o brak różnicy w wysokości pięta-palce, czyli i pięta, i palce znajdują się w takiej samej wysokości od podłoża. Taka konstrukcja butów odpowiada za bardziej naturalne ułożenie stóp i naszego ciała w trakcie biegu/marszu (pięta nie jest sztucznie uniesiona do góry). Wszystkie modele Altry wykonane są w tej technologii, różnią się podtypem szerokości oraz poziomem amortyzacji zależnym od przeznaczenia modelu.

Poniższa grafika pozwala zaobserwować różnice w ułożeniu stopy między obuwiem tradycyjnym (grafika po lewej), które często jest zbyt wąskie, a obuwiem marki Altra.

Trzecia technologia, która charakteryzuje modele przeznaczone dla kobiet, to Fit4Her™ - bierze pod uwagę różnice w anatomii między stopą mężczyzny i kobiety. Buty wykonane w tej technologii będą miały węższą piętę i część śródstopia oraz podwyższone podbicie.
Masz pytanie? Kliknij! pixelpixelpixelpixel