Meindl
( ilość produktów: 41 )Niemiecka rodzina Meindl związana jest z produkcją obuwia od trzech wieków, ale światową karierę ich buty turystyczne zrobiły dopiero pod koniec XX w. Najpierw, w 1981 r. firma zaczyna stosować membranę GORE TEX, a po dopracowaniu technologii i konstrukcji w
1989 r. tworzy model ISLAND, dzierżący dziś tytuł najpopularniejszego buta trekkingowego wszech czasów – wyprodukowano i sprzedano ich już ponad milion par.
Eksperci szewskiego rzemiosła. Jedna z tych marek, które często określamy mianem specjalistycznych, jako łączące wieloletnie tradycje oraz osiągane na przestrzeni lat mistrzostwo obuwniczego fachu, a to wszystko dodatkowo przeplatane jest wdrażanymi nowinkami technologicznymi. Marka Meindl cieszy się wyjątkową rozpoznawalnością o zasięgu międzynarodowym, będąc producentem obuwia przeznaczonego do użytkowania nie tylko w górach, której korzenie powstania sięgają ponad 330 lat wstecz.
Zalążków powstania firmy można upatrywać już w roku 1683, kiedy to Petrus Meindl zaczął stawiać pierwsze kroki w zawodzie szewca. To prawdopodobnie wtedy, w niemieckiej miejscowości Kirchanschöring, położonej w kraju związkowym Bawarii, zawiązały się podwaliny marki, której nazwa w ustach wielu wybrzmiewa jako tożsama z kwintesencją majstersztyku rzemiosła.
Oficjalne powstanie marki Meindl datuje się jednak na 1928 rok, a za jej założyciela uważa się Lukasa Meindla. W roku 1948 jego syn, Alfons Meindl, zaczyna pracę w firmie. Jako ciekawostkę warto odnotować, że w tamtym okresie firmę tworzyło podobno jedynie 10 osób!
W 1949 roku pierwsze modele ręcznie wytwarzanego obuwia mają szansę pokazać się oczom szerszej publiczności - Alfons Meindl wystawia się na targach obuwniczych zorganizowanych w Monachium.
Rok 1955 przynosi zmianę dowodzenia firmą – od teraz to Hannes Meindl, brat Alfonsa Meindla, obejmuje kierownictwo sprawując pieczę nad odzieżową gałęzią marki.
W 1975 roku ma miejsce mała rewolucja w historii firmy. W związku z brakiem wystarczającej ilości wykwalifikowanych lokalnych rzemieślników rozpoczyna się współpraca Meindla z krajami sąsiednimi. Pojawia się także pomysł skategoryzowania produktów. Zostaje wydana pierwsza wersja katalogu produktowego. Wchodzi w życie podział na 6 klas, w zależności od zastosowania, wyrażający się w tzw. twardości podeszwy. Trzy lata później obuwie Meindla staje się jeszcze szerszej rozpoznawalne, a to dzięki zdobyciu Mount Everestu przez sponsorowanego obuwiem tejże marki Huberta Hillmayera. Rok 1979 przynosi z kolei wdrożenie podeszwy Meindl Multigrip, produkowanej przez Vibram. W 2000 r. na rynek wchodzi pierwszy but trekkingowy z technologią Gore-Skin, wypuszczony pod nazwą ComfortDry. Rok 2001 przynosi wdrożenie technologii Air Revolution, a w roku 2006 wchodzi na rynek kolejna nowinka w postaci systemu MFS Vakuum. 2015 to pierwsze odnotowane użycie membrany Gore-Tex Surround.
Meindl wydaje się nieprzerwanie dzierżyć pozycję mocno wyróżniającej się marki w branży obuwia kojarzonego z szeroko pojętą turystyką. Produkuje również linię modeli dedykowanych militarnie. Firma tworzy produkty bardzo cenione ze względu na wysoką jakość, do których ma się zaufanie jako wychodzących z rąk pracowników kontynuujących długoletnią historię firmy, w której nowoczesne technologie przeplatają się z cedowaną z pokolenia na pokolenie tradycją rodzinnego warsztatu. Meindl szczególnie szczyci się produkowanym już przeszło 20 lat modelem „Island”, który stawia za wzór przenikania się tradycji z innowacyjnością i stosowaniem najnowszych zdobyczy technologicznych. Dzierżący dziś tytuł najpopularniejszego buta trekkingowego wszech czasów – wyprodukowano i sprzedano ich już ponad milion par.
Rodzaje twardości podeszwy stosowanej przez Meindla:
A – obuwie do lekkich trekkingów (np. spacery, codzienny użytek);
A/B – trochę bardziej wymagające trekkingi często w niższych górach (np. pogórza, dobrze utrzymane szlaki niższych gór, ścieżki górskie);
B – klasyczny trekking;
B/C – wymagające wyjścia trekkingowe, wysokogórskie;
C – obuwie alpinistyczne (wysokie góry, wspinaczka lodowa, trudne trekkingi poza wytyczonymi trasami);
D – lodowce, ekstremalna wspinaczka lodowa, najtrudniejsze tereny poza wytyczonymi szlakami).