EKIPA W AKCJI My w Akcji

TUTTU.pl - sklep turystyczny

Sklep internetowy>> tel.: 32 778 22 22
Katowice>> tel.: 32 778 22 22
Gdańsk>> tel.: 58 341 42 05
Poznań>> tel.: 61 847 54 57
KUPUJ W TUTTU
Olek Doba

Poradnik - bielizna termoaktywna

2016-05-24
Poradnik - bielizna termoaktywna

Należy pamiętać, że wilgoć odprowadza ciepło z ciała około 20 razy szybciej, niż ma to miejsce w suchych warunkach. Bielizna termoaktywna ma zapobiec temu procesowi, dzięki odpowiedniej konstrukcji włókien i materiału. Odprowadza pot do zewnętrznej warstwy, zapobiegając utracie ciepła podczas procesu odparowywania. Zauważalną różnicą pomiędzy wilgotną bielizną bawełnianą a termoaktywną jest nieprzyjemne przyklejanie się tej pierwszej oraz wzmożone uczucie zimna. Ma to bezpośredni związek z właściwościami bawełny, która pochłania dużo wilgoci (około 14 razy więcej od syntetyków) – a mało odprowadza, co fatalnie oddziałuje na osobę, która ją nosi. Pot pozostaje w tkaninie bawełnianej, powodując ochłodzenie ciała.

Czy bielizna termoaktywna może przestać działać? Jak ją prać?           

Odpowiadając szybko na takie pytanie: tak, bielizna może przestać działać. Może nie dosłownie, ale można zdecydowanie ograniczyć jej działanie w wyniku prania w złym proszku. Takie pranie może spowodować, że materiał nie będzie wchłaniał potu albo będzie to robił do 3 razy gorzej!!! 
Aby sprawdzić czy proszek jest dobry, należy opuścić parę kropel wody na  wewnętrzną stronę upranej bielizny (czasami trzeba lekko docisnąć krople).

 • Jeżeli materiał zacznie do 8 sekund wchłaniać wodę to oznacza, że proszek jest odpowiedni;
 • Jeżeli jednak kropla utrzymuje się na materiale długo i nie wchłania się, prawdopodobnie trzeba zmienić proszek.

Należy pamiętać także o tym, że niektóre materiały (np. polipropylen*) potrzebują dłuższej chwili na wchłonięcie kropli, ale potem natychmiast transportują wilgoć dalej od skóry zapewniając uczucie suchości po 7-10 sekundach od wchłonięcia.** 
My pierzemy rzeczy w zwykłym proszku. Proszek nie powinien zawierać lanoliny, zmiękczaczy itp., więc w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się tańsze proszki.
Masz wątpliwość czy wszystko jest OK? Przyjdź z bielizną do naszego sklepu, wspólnie ją sprawdzimy (nawet jeśli bielizna nie była kupiona w naszym sklepie :) 

Jak dobrze wybrać model na zimę, jesień...?

Odpowiedni dobór bielizny zależy od jej przeznaczenia. Bielizna termoaktywna ma swoje zastosowanie na nartach, rowerze, rolkach, w góry, do biegania  do różnych aktywności.            

Do umiarkowanej aktywności polecam bieliznę II generacji, tzw. uniwersalną o średniej grubości, np. Fjord Nansen, Jack Wolfskin Dry lub wełnę merino***  Smartwool ). Każda z nich to najwyższa światowa półka w bieliźnie tego typu.

W okresie jesienno-zimowym polecam zdecydowanie bieliznę o konstrukcji dwuwarstwowej **** (nazywaną przez nas II generacji). Podstawowa jej zaleta to praktycznie natychmiastowy transport wilgoci do zewnętrznej warstwy i wrażenie suchości od wewnątrz już po paru sekundach.

Nie każda bielizna, którą producenci nazywają termoaktywną, spełnia wymagania tej kategorii. W praktyce w cenie poniżej 100 zł za koszulkę z długim rękawem przeważnie można spotkać bieliznę jednowarstwową. Minusem tej bielizny jest to, że przy skórze utrzymuje się do 4 razy większa wilgotność. Nadal jest to lepszy wynik od bielizny bawełnianej, jednak gdy przetestujesz produkt o klasę lepszy, nie zechcesz powrócić do starszej technologii. 
Pamiętaj: bielizna z tej grupy jest najbardziej uniwersalna. 
My ją używamy w temp. od -5 do ok. 20°C. Przy wyższych temperaturach korzystamy tylko z niej (używamy jednej warstwy), a przy niższych traktujemy ją jako tzw. I warstwę. 
Dobierając do bielizny uniwersalnej (średniej grubości) lekki polar o grubości 100-150, otrzymasz zestaw cieplejszy od grubej bielizny i jednoczesnie bardziej uniwersalny.

Uwaga: W przypadku bardzo intensywnego i długiego wysiłku w porze zimowej, bielizna uniwersalna może nie nadążyć z odprowadzaniem potu. 

Mamy na mysli bardzo duży wysiłek fizyczny, a nie rekreacyjna jazda na nartach.
                   
Do bardzo intensywnej aktywności jesienno-zimowej polecamy bieliznę tzw. 'grubą' z Power Stretch i Micropile Stretch.
W stosunku do bielizny uniwersalnej, odprowadza ona pot dalej od powierzchni skóry (co jest bardzo ważne zimą) i może wchłonąć go 2 razy więcej, a także jest 2 razy cieplejsza. Sprawdza się w ski-touringu, na nartach, w kajakarstwie górskim, na rowerze, podczas biegania. Czas wchłaniania potu jest identyczny jak w dobrej bieliźnie o średniej grubości.  
Wg nas do ekstremalnych zimowych zabaw na 100% nie znajdziesz nic lepszego! 
A jeżeli kiedykolwiek takie coś się pojawi  z pewnością będziemy to mieli :) 
Minusem tej bielizny jest fakt, że  jest ona mniej uniwersalna (czasami za ciepła). Zalecam używać w temperaturze poniżej 12°C bez dolnej granicy.

Czym się różni Power Stretch od Micropile Stretch?

Obie wyglądają podobnie i przy tej samej grubości maja zbliżoną termikę. 
Power Stretch jest wg nas o około 7%  bardziej elastyczny i troszkę bardziej odporny mechanicznie, ale niestety jest też sporo droższy.   

Jak działa bielizna termoaktywna dwuwarstwowa – to najnowszej generacji materiał dwuwarstwowy z jonami srebra (nie łapie brzydkich zapachów od potu), rewelacyjnie transportuje pot - po paru sekundach wewnętrzna warstwa jest sucha!!!

Materiał ten składa się z:

 • wewnętrznej warstwy hydrofobowej, która odprowadza wilgoć ze skóry, transportując ją do warstwy drugiej. Powoduje to pozostawienie warstwy pierwszej w suchej postaci, zapewniając odpowiednią termikę bielizny. Testy wykazały kilkusekundowy transport kropli wody do warstwy zewnętrznej;
 • zewnętrznej warstwy hydrofilnej, która zasysa wilgoć z warstwy pierwszej oraz rozprowadza ją po zewnętrznej powierzchni, zwielokrotniając powierzchnię schnięcia, a tym samym znacznie skracając czas odparowywania.

Czy wybierać tylko bieliznę bezszwową lub z płaskimi szwami?

Niekoniecznie. Ważniejszy jest krój i dobre uszycie. Mieliśmy okazję używać koszulek bezszwowych, które uwierały, ponieważ były źle wykonane. Ciężko nam było w to uwierzyć, a jednak jest to możliwe. Równocześnie testowaliśmy koszulki z widocznymi szwami, którym nic nie brakowało!!!

Ważne uwagi:

 • Aby twoja bielizna 'działała', pamiętaj, by prać ją w zwykłych proszkach bez zmiękczaczy, proszkach dla dzieci, środkach firm produkujących impregnaty lub szarym mydle w płynie;
 • Kupowana bielizna powinna przylegać do ciała;
 • Nową bieliznę należy koniecznie przeprać przed użyciem, gdyż czasem zachowuje się jak wyprana w złym proszku!;
 • Jeżeli dwie firmy produkują bieliznę z „tego samego" rodzaju materiału, nie oznacza to, że jest to identyczny materiał. Producent materiału na potrzeby jednej firmy może go uszlachetnić w różny sposób. Pomimo używania tej samej nazwy wspomniane materiały mogą się znacznie różnić właściwościami i ceną nawet do 50%. W takich grupach jak: poliester, poliamid różnice są jeszcze większe. Istnieją poliestry 3 razy droższe niż standardowe, gdyż są specjalnie modyfikowane, teksturowane. Poliestrem jest zwykły polar ale także i Coolmax, Power Dry, Super Dry, Micropile, Power Stretch;
 • Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzenie wilgoci, a nie  jak niektórzy uważają  izolacja termiczna. Bielizna termiczna stanowi pierwszą warstwę przy ciele. Na nią powinien być nałożony golf z polaru grubości '100', a następnie polar grubszy lub sztuczny puch. Zamiast polara polecamy lekkie kurtki ze sztucznego puchu (nie tylko na zimę). Ich plusy to: lekkość, małe gabaryty po złożeniu oraz wiatroszczelność;
 • Bielizna po każdym wysiłku powinna być prana i płukana. Dzięki temu przy następnym użyciu będzie równie dobrze działać. W przeciwnym razie będzie gorzej wchłaniać pot;
 • Polecam do listy planów zakupowych koniecznie dopisać bokserki lub figi :)

* Polipropylen: jedno z ciekawszych włókien, super ciepłe (lepsze parametry od wełny) a zarazem bardzo lekkie i o właściwościach bakteriostatycznych (bakterie i grzyby nie rozwijają się na dzianinie), zdecydowanie słabiej łapie zapachy. Prawie w ogóle nie wchłania wody.

** Czasami materiały, które szybko wchłaniają wodę, wcale nie są takie dobre w transporcie jej na zewnątrz, mimo że są sztuczne i dwuwarstwowe! Nawet po paru minutach stają się wilgotne od wewnątrz. 
Uwaga: szybkość wchłaniania nie jest decydująca w ocenie bielizny! Bawełna też bardzo szybko wchłania wodę, a nie jest polecana.  

*** Merino (typ wełny z owiec Merynosów):  naturalny materiał, który w miarę dobrze pachnie nawet po 3 dniach używania. Nawet wilgotny grzeje. Minus: dużo dłużej schnie od syntetycznej bielizny

**** Bielizna dwuwarstwowa w uproszczeniu składa się z warstwy wewnętrznej i zewnętrznej, ale nie zawsze muszą to być 2 różne rodzaje materiału. Można modyfikować odpowiednio strukturę jednego rodzaju włókna w celu uzyskania dobrego transportu wilgoci na zewnątrz, np. Micropile Stretch Fjord Nansen, Power Stretch. 
Fakt, że materiał składa się z 2 rodzajów włókien, np. poliester, poliamid nie świadczy, że bielizna jest 2-warstwowa. Może to być tylko zwykła mieszanina włókien itd. 

O nas

Jako jedni z pierwszych w Polsce zaczęliśmy promować bieliznę termoaktywną. Napisaliśmy pierwszy ważny artykuł przybliżający najnowszej generacji bieliznę, polary, membrany... Do dzisiaj 3-osobowy zespól naszych testerów przetestował około 40 rodzajów bielizny. Wykonaliśmy  mnóstwo testów porównawczych i śledzimy inne niezależne testy. 

Jest wiele firm, które produkują dobrą bieliznę. W poszczególnych progach cenowych wybraliśmy - wg nas - najbardziej odpowiednie modele, które polecamy z pełną świadomością.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
Polecane
Koszulka ARE T-SHIRT MENKoszulka ARE T-SHIRT MEN
99,90 zł129,90 zł
Koszulka AKKA T-SHIRT WOMENKoszulka AKKA T-SHIRT WOMEN
99,90 zł129,90 zł
Top-stanik AKKA BRA WOMENTop-stanik AKKA BRA WOMEN
69,90 zł89,90 zł
Koszulka ARCTIC HALF ZIP WOMENKoszulka ARCTIC HALF ZIP WOMEN
329,90 zł419,99 zł
Legginsy EQUINOX CAPRIS WOMENLegginsy EQUINOX CAPRIS WOMEN
159,90 zł269,90 zł
Leginsy MERINO LEGGINGS WOMENLeginsy MERINO LEGGINGS WOMEN
199,90 zł229,90 zł
Leginsy MERINO LEGGINGS MENLeginsy MERINO LEGGINGS MEN
199,90 zł229,90 zł
Legginsy ARCTIC TIGHTS MENLegginsy ARCTIC TIGHTS MEN
199,90 zł389,90 zł
Koszulka ARCTIC T-SHIRT WOMENKoszulka ARCTIC T-SHIRT WOMEN
244,90 zł349,90 zł
Legginsy GRID TIGHTS MEN Legginsy GRID TIGHTS MEN
199,90 zł349,90 zł
Nogawki ULTRA KNEEGUARDNogawki ULTRA KNEEGUARD
99,90 zł129,90 zł
Bokserki SENDER BOXER BRIEFSBokserki SENDER BOXER BRIEFS
109,90 zł - 129,90 zł
Figi FORCE BRIEFSFigi FORCE BRIEFS
89,90 zł109,90 zł
Bokserki FORCE BOXERSBokserki FORCE BOXERS
99,90 zł129,90 zł

Masz pytanie? Kliknij!

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel