Poradnik - bielizna termoaktywna

2016-05-24
Poradnik - bielizna termoaktywna

Należy pamiętać, że wilgoć odprowadza ciepło z ciała około 20 razy szybciej, niż ma to miejsce w suchych warunkach. Bielizna termoaktywna ma zapobiec temu procesowi, dzięki odpowiedniej konstrukcji włókien i materiału. Odprowadza pot do zewnętrznej warstwy, zapobiegając utracie ciepła podczas procesu odparowywania. Zauważalną różnicą pomiędzy wilgotną bielizną bawełnianą a termoaktywną jest nieprzyjemne przyklejanie się tej pierwszej oraz wzmożone uczucie zimna. Ma to bezpośredni związek z właściwościami bawełny, która pochłania dużo wilgoci, a mało odprowadza, co fatalnie oddziałuje na osobę, która ją nosi. Pot pozostaje w tkaninie bawełnianej, powodując ochłodzenie ciała.

Czy bielizna termoaktywna może przestać działać? Jak ją prać?           

Odpowiadając szybko na takie pytanie: tak, bielizna może przestać działać. Może nie dosłownie, ale można zdecydowanie ograniczyć jej działanie w wyniku prania w złym proszku. Takie pranie może spowodować, że materiał nie będzie wchłaniał potu albo będzie to robił do 3 razy gorzej!!! 
Aby sprawdzić czy proszek jest dobry, należy opuścić parę kropel wody na  wewnętrzną stronę upranej bielizny (czasami trzeba lekko docisnąć krople).

 • Jeżeli materiał zacznie do 8 sekund wchłaniać wodę to oznacza, że proszek jest odpowiedni;
 • Jeżeli jednak kropla utrzymuje się na materiale długo i nie wchłania się, prawdopodobnie trzeba zmienić proszek.

Należy pamiętać także o tym, że niektóre materiały (np. polipropylen*) potrzebują dłuższej chwili na wchłonięcie kropli, ale potem natychmiast transportują wilgoć dalej od skóry zapewniając uczucie suchości po 7-10 sekundach od wchłonięcia.** 
My pierzemy rzeczy w zwykłym proszku. Proszek nie powinien zawierać lanoliny, zmiękczaczy itp., więc w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się tańsze proszki.
Masz wątpliwość czy wszystko jest OK? Przyjdź z bielizną do naszego sklepu, wspólnie ją sprawdzimy (nawet jeśli bielizna nie była kupiona w naszym sklepie :) 

Jak dobrze wybrać model na zimę, jesień...?

Odpowiedni dobór bielizny zależy od jej przeznaczenia. Bielizna termoaktywna ma swoje zastosowanie na nartach, rowerze, rolkach, w góry, do biegania  do różnych aktywności.            

Do umiarkowanej aktywności polecam bieliznę II generacji, tzw. uniwersalną o średniej grubości, np. Fjord Nansen, Jack Wolfskin Dry lub wełnę merino***  Smartwool ). Każda z nich to najwyższa światowa półka w bieliźnie tego typu.

W okresie jesienno-zimowym polecam zdecydowanie bieliznę o konstrukcji dwuwarstwowej **** (nazywaną przez nas II generacji). Podstawowa jej zaleta to praktycznie natychmiastowy transport wilgoci do zewnętrznej warstwy i wrażenie suchości od wewnątrz już po paru sekundach.

Nie każda bielizna, którą producenci nazywają termoaktywną, spełnia wymagania tej kategorii. W praktyce w cenie poniżej 100 zł za koszulkę z długim rękawem przeważnie można spotkać bieliznę jednowarstwową. Minusem tej bielizny jest to, że przy skórze utrzymuje się do 4 razy większa wilgotność. Nadal jest to lepszy wynik od bielizny bawełnianej, jednak gdy przetestujesz produkt o klasę lepszy, nie zechcesz powrócić do starszej technologii. 
Pamiętaj: bielizna z tej grupy jest najbardziej uniwersalna. 
My ją używamy w temp. od -5 do ok. 20°C. Przy wyższych temperaturach korzystamy tylko z niej (używamy jednej warstwy), a przy niższych traktujemy ją jako tzw. I warstwę. 
Dobierając do bielizny uniwersalnej (średniej grubości) lekki polar o grubości 100-150, otrzymasz zestaw cieplejszy od grubej bielizny i jednoczesnie bardziej uniwersalny.

Uwaga: W przypadku bardzo intensywnego i długiego wysiłku w porze zimowej, bielizna uniwersalna może nie nadążyć z odprowadzaniem potu. 

Mamy na mysli bardzo duży wysiłek fizyczny, a nie rekreacyjna jazda na nartach.
                   
Do bardzo intensywnej aktywności jesienno-zimowej polecamy bieliznę tzw. 'grubą' z Power Stretch i Micropile Stretch.
W stosunku do bielizny uniwersalnej, odprowadza ona pot dalej od powierzchni skóry (co jest bardzo ważne zimą) i może wchłonąć go 2 razy więcej, a także jest 2 razy cieplejsza. Sprawdza się w ski-touringu, na nartach, w kajakarstwie górskim, na rowerze, podczas biegania. Czas wchłaniania potu jest identyczny jak w dobrej bieliźnie o średniej grubości.  
Wg nas do ekstremalnych zimowych zabaw na 100% nie znajdziesz nic lepszego! 
A jeżeli kiedykolwiek takie coś się pojawi  z pewnością będziemy to mieli :) 
Minusem tej bielizny jest fakt, że  jest ona mniej uniwersalna (czasami za ciepła). Zalecam używać w temperaturze poniżej 12°C bez dolnej granicy.

Czym się różni Power Stretch od Micropile Stretch?

Obie wyglądają podobnie i przy tej samej grubości maja zbliżoną termikę. 
Power Stretch jest wg nas o około 7%  bardziej elastyczny i troszkę bardziej odporny mechanicznie, ale niestety jest też sporo droższy.   

Jak działa bielizna termoaktywna dwuwarstwowa – to najnowszej generacji materiał dwuwarstwowy z jonami srebra (nie łapie brzydkich zapachów od potu), rewelacyjnie transportuje pot - po paru sekundach wewnętrzna warstwa jest sucha!!!

Materiał ten składa się z:

 • wewnętrznej warstwy hydrofobowej, która odprowadza wilgoć ze skóry, transportując ją do warstwy drugiej. Powoduje to pozostawienie warstwy pierwszej w suchej postaci, zapewniając odpowiednią termikę bielizny. Testy wykazały kilkusekundowy transport kropli wody do warstwy zewnętrznej;
 • zewnętrznej warstwy hydrofilnej, która zasysa wilgoć z warstwy pierwszej oraz rozprowadza ją po zewnętrznej powierzchni, zwielokrotniając powierzchnię schnięcia, a tym samym znacznie skracając czas odparowywania.

Czy wybierać tylko bieliznę bezszwową lub z płaskimi szwami?

Niekoniecznie. Ważniejszy jest krój i dobre uszycie. Mieliśmy okazję używać koszulek bezszwowych, które uwierały, ponieważ były źle wykonane. Ciężko nam było w to uwierzyć, a jednak jest to możliwe. Równocześnie testowaliśmy koszulki z widocznymi szwami, którym nic nie brakowało!!!

Ważne uwagi:

 • Aby twoja bielizna 'działała', pamiętaj, by prać ją w zwykłych proszkach bez zmiękczaczy, proszkach dla dzieci, środkach firm produkujących impregnaty lub szarym mydle w płynie;
 • Kupowana bielizna powinna przylegać do ciała;
 • Nową bieliznę należy koniecznie przeprać przed użyciem, gdyż czasem zachowuje się jak wyprana w złym proszku!;
 • Jeżeli dwie firmy produkują bieliznę z „tego samego" rodzaju materiału, nie oznacza to, że jest to identyczny materiał. Producent materiału na potrzeby jednej firmy może go uszlachetnić w różny sposób. Pomimo używania tej samej nazwy wspomniane materiały mogą się znacznie różnić właściwościami i ceną nawet do 50%. W takich grupach jak: poliester, poliamid różnice są jeszcze większe. Istnieją poliestry 3 razy droższe niż standardowe, gdyż są specjalnie modyfikowane, teksturowane. Poliestrem jest zwykły polar ale także i Coolmax, Power Dry, Super Dry, Micropile, Power Stretch;
 • Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzenie wilgoci, a nie  jak niektórzy uważają  izolacja termiczna. Bielizna termiczna stanowi pierwszą warstwę przy ciele. Na nią powinien być nałożony golf z polaru grubości '100', a następnie polar grubszy lub sztuczny puch. Zamiast polara polecamy lekkie kurtki ze sztucznego puchu (nie tylko na zimę). Ich plusy to: lekkość, małe gabaryty po złożeniu oraz wiatroszczelność;
 • Bielizna po każdym wysiłku powinna być prana i płukana. Dzięki temu przy następnym użyciu będzie równie dobrze działać. W przeciwnym razie będzie gorzej wchłaniać pot;
 • Polecam do listy planów zakupowych koniecznie dopisać bokserki lub figi :)

* Polipropylen: jedno z ciekawszych włókien, super ciepłe (lepsze parametry od wełny) a zarazem bardzo lekkie i o właściwościach bakteriostatycznych (bakterie i grzyby nie rozwijają się na dzianinie), zdecydowanie słabiej łapie zapachy. Prawie w ogóle nie wchłania wody.

** Czasami materiały, które szybko wchłaniają wodę, wcale nie są takie dobre w transporcie jej na zewnątrz, mimo że są sztuczne i dwuwarstwowe! Nawet po paru minutach stają się wilgotne od wewnątrz. 
Uwaga: szybkość wchłaniania nie jest decydująca w ocenie bielizny! Bawełna też bardzo szybko wchłania wodę, a nie jest polecana.  

*** Merino (typ wełny z owiec Merynosów):  naturalny materiał, który w miarę dobrze pachnie nawet po 3 dniach używania. Nawet wilgotny grzeje. Minus: dużo dłużej schnie od syntetycznej bielizny

**** Bielizna dwuwarstwowa w uproszczeniu składa się z warstwy wewnętrznej i zewnętrznej, ale nie zawsze muszą to być 2 różne rodzaje materiału. Można modyfikować odpowiednio strukturę jednego rodzaju włókna w celu uzyskania dobrego transportu wilgoci na zewnątrz, np. Micropile Stretch Fjord Nansen, Power Stretch. 
Fakt, że materiał składa się z 2 rodzajów włókien, np. poliester, poliamid nie świadczy, że bielizna jest 2-warstwowa. Może to być tylko zwykła mieszanina włókien itd. 

O nas

Jako jedni z pierwszych w Polsce zaczęliśmy promować bieliznę termoaktywną. Napisaliśmy pierwszy ważny artykuł przybliżający najnowszej generacji bieliznę, polary, membrany... Do dzisiaj 3-osobowy zespól naszych testerów przetestował około 40 rodzajów bielizny. Wykonaliśmy  mnóstwo testów porównawczych i śledzimy inne niezależne testy. 

Jest wiele firm, które produkują dobrą bieliznę. W poszczególnych progach cenowych wybraliśmy - wg nas - najbardziej odpowiednie modele, które polecamy z pełną świadomością.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016

Polecane

Legginsy AKKA LEGGINGS WOMEN Promocja

Legginsy AKKA LEGGINGS WOMEN

79,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 89,99 zł/1szt.-11% Cena katalogowa: 149,99 zł brutto/1szt.-47%
Koszulka AKKA LONG SHIRT WOMEN Promocja

Koszulka AKKA LONG SHIRT WOMEN

79,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,99 zł/1szt.-20% Cena katalogowa: 169,99 zł brutto/1szt.-53%
Legginsy ARE LEGGINGS MEN Promocja

Legginsy ARE LEGGINGS MEN

79,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 89,99 zł/1szt.-11% Cena katalogowa: 149,99 zł brutto/1szt.-47%
Koszulka AKKA T-SHIRT WOMEN Promocja

Koszulka AKKA T-SHIRT WOMEN

69,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 79,99 zł/1szt.-12% Cena katalogowa: 139,99 zł brutto/1szt.-50%
Bokserki AKKA SHORTS WOMEN Promocja

Bokserki AKKA SHORTS WOMEN

49,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 59,99 zł/1szt.-16% Cena katalogowa: 99,99 zł brutto/1szt.-50%
Legginsy HALTI LEGGINGS MEN 3/4 II gatunek Okazja

Legginsy HALTI LEGGINGS MEN 3/4 II gatunek

59,90 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 59,90 zł/1szt.0% Cena katalogowa: 129,90 zł brutto/1szt.-54%
Legginsy HALTI LEGGINGS WOMEN 3/4 II gatunek Okazja

Legginsy HALTI LEGGINGS WOMEN 3/4 II gatunek

59,90 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 59,90 zł/1szt.0% Cena katalogowa: 129,90 zł brutto/1szt.-54%
Legginsy HALSA LEGGINGS MEN Promocja

Legginsy HALSA LEGGINGS MEN

99,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 119,99 zł/1szt.-16% Cena katalogowa: 199,99 zł brutto/1szt.-50%
Legginsy HALSA LEGGINGS WOMEN Promocja

Legginsy HALSA LEGGINGS WOMEN

99,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 119,99 zł/1szt.-16% Cena katalogowa: 199,99 zł brutto/1szt.-50%
Koszulka MERINO LONGSLEEVE Promocja

Koszulka MERINO LONGSLEEVE

149,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 179,99 zł/1szt.-16% Cena katalogowa: 299,99 zł brutto/1szt.-50%
Leginsy MERINO LEGGINGS MEN Promocja

Leginsy MERINO LEGGINGS MEN

119,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 139,99 zł/1szt.-14% Cena katalogowa: 239,99 zł brutto/1szt.-50%
Leginsy PASSION TRAIL 3/4 TIGHTS MEN Okazja

Leginsy PASSION TRAIL 3/4 TIGHTS MEN

139,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 139,99 zł/1szt.0% Cena katalogowa: 279,90 zł brutto/1szt.-50%
Figi FORCE BRIEFS Okazja

Figi FORCE BRIEFS

99,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,99 zł/1szt.0% Cena katalogowa: 139,99 zł brutto/1szt.-29%
Bokserki FORCE BOXERS Promocja

Bokserki FORCE BOXERS

99,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 109,99 zł/1szt.-9% Cena katalogowa: 139,99 zł brutto/1szt.-29%
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 3622 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-08
Wszytko ok
2024-07-02
Realizacja zamówienia przebiegła szybkoni sprawnie. Produkt zgodny z opisem. Jestem bardzo zadowolona:-)
Masz pytanie? Kliknij! pixelpixelpixelpixel