EKIPA W AKCJI My w Akcji

TUTTU.pl - sklep turystyczny

Sklep internetowy>> tel.: 32 778 22 22
Katowice>> tel.: 32 778 22 22
Gdańsk>> tel.: 58 341 42 05
Poznań>> tel.: 61 847 54 57

Poradnik - Jak wybrać kurtkę wodoodporną?

2021-09-16

Lato ma się ku końcowi i nadchodzą chłodniejsze dni, a pogoda robi się coraz bardziej kapryśna. Nie oznacza to jednak, aby zamknąć się w domu i rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Wręcz przeciwnie. To najlepszy moment aby pomyśleć o swojej odzieży, zwłaszcza tej wierzchniej, która ma za zadanie ochronić nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznych i zapewnić komfort podczas naszych ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu na łonie przyrody.

Każda warstwa naszego ubrania pełni inną rolę, a ich wspólnym mianownikiem jest zapewnienie użytkownikowi jak największego komfortu. Niezwykle istotnym elementem tego równania jest kurtka techniczna, zwana także (z ang.) „hard shell”. Jest to ostatnia warstwa, powinna chronić nasze ciało oraz pozostałe warstwy garderoby przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zimny wiatr, deszcz, grad czy śnieg z deszczem. Odzież tego typu ma przede wszystkim stworzyć barierę ochronną wokół naszego ciała tak, aby pozostałe elementy garderoby mogły pełnić swoje funkcje. Aby jednak można było mówić o pełnym komforcie, musi ona równocześnie posiadać pewne właściwości, które pozwolą na radzenie sobie z czynnikami wewnętrznymi czyli z nadmiarem ciepła i wilgoci produkowanymi przez ludzki organizm. A zatem potrzebujemy materiału, który nie będzie przepuszczał wody i zimnego powietrza z zewnątrz ale jednocześnie będzie pozwalał jak najlepiej odprowadzać wilgoć w postaci pary wodnej produkowanej podczas wysiłku przez rozgrzane ciało. Takie dokładnie właściwości posiada membrana, czyli mikroporowaty, półprzepuszczalny materiał która został wkomponowany w tkaninę kurtki tworząc laminat.

Kurtki membranowe Marmot

To właśnie połączenie membrany z innym materiałem tworzy ochronę, na której najbardziej nam zależy i ma bezpośredni wpływ na właściwości kurtki. Membrana jest zazwyczaj połączona od zewnątrz z innym materiałem, który zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mówimy wówczas o laminacie dwuwarstwowym (2L). Takie rozwiązanie jest proste i daje podstawową ochronę ale wymaga dołożenia dodatkowej warstwy materiału od zewnątrz zazwyczaj w postaci siateczki czy miękkiej podszewki. Jest to rozwiązane popularne w modelach z niższej półki cenowej, ale odbija się to niekorzystnie na wadze produktu.

Znacznie bardziej zaawansowanym technicznie rozwiązaniem jest zastosowanie laminatu trójwarstwowego (3L), w którym rdzeń z membrany znajduje się pomiędzy dwiema warstwami materiału: ochronnego zewnętrznego i wewnętrznej części, która ma kontakt z naszym ciałem lub bielizną. Taki laminat daje najlepszą ochronę i jest wykorzystywany w produktach które mają zapewnić maksimum ochrony i wytrzymałości w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Rozwiązaniem pośrednim są laminaty dwuipółwarstwowe (2,5L) w których membrana wraz z materiałem zewnętrznym została dodatkowo powleczona od środka powłoką ochronną. Takie rozwiązanie pozwoliło znacząco obniżyć wagę i sprawa że kurtka po spakowaniu zajmuje niezwykle mało miejsca.

Odkąd pierwsze membrany pojawiły się na rynku minęło prawie 50 lat. Choć kiedyś była to innowacja dostępna tylko dla profesjonalistów, dziś większość kurtek jest wyposażona w to rozwiązanie. Pierwszym materiałem stworzonym w tej technologii i zarazem najbardziej rozpoznawalnym jest oczywiście Gore-TEX®. Pojawia się on w niezliczonej ilości produktów od kurtek, poprzez spodnie, czapki, rękawice, stuptuty, aż po buty i odzież motocyklową. Obecnie na rynku każda z większych firm produkujących odzież outdoorową wykorzystuje tę membranę. Jednak wiele marek odzieżowych opracowuje swoje autorskie materiały, które z powodzeniem są w stanie konkurować z jakością i wydajnością prekursora. Zasada działania każdej membrany jest dokładnie ta sama, a opiera się na 3 głównych właściwościach:
Wodoszczelność - pory w membranie muszą być mniejsze niż cząsteczki wody, aby nie dopuścić do przesiąkania.
Wiatroszczelność - nie przepuszcza lub minimalizuje oddziaływanie wiatru, który obniża temperaturę naszego ciała.
Oddychalność – pory powinny być odpowiednio duże aby mogły przedostać się przez nie cząsteczki pary wodnej pochodzące z powierzchni naszego ciała.

Kurtki membranowe Black Diamond

Stopień ochrony przed wodą, jest wyrażony w mm słupa wody. Oznacza wartość graniczną ciśnienia wywieranego przez słup wody na m2 materiału, jaką dana tkanina jest wstanie znieść zanim zacznie przepuszczać cząsteczki wody. Przyjmuje się, że wartości powyżej 10000 mm oznaczają wysoką wodoodporność i nadają się do użytkowania w ekstremalnych warunkach przy długotrwałym ulewnym deszczu.

Oddychalność (stopień oddychalności, paro-przepuszczalności). Do określenia tego parametru używa się g/m2. Oznacza on ilość wody w gramach, która jest w stanie przedostać się w postaci pary wodnej poprzez 1m2 materiału. Im jest ona wyższa tym lepiej odprowadzana jest wilgoć. Orientacyjnie wartości poniżej 10000 g/m2 oznaczają, że odprowadzanie wilgoci na zewnątrz nie będzie wystarczająco efektywne i może skutkować uczuciem przepocenia i przegrzania organizmu podczas nawet niezbyt intensywnego wysiłku.

Dodatkowym, parametrem określającym oddychalność tkaniny jest współczynnik oporu parowania (RET). Pomimo znakomitych zdolności membrany w odprowadzaniu wilgoci, każda warstwa materiału na naszym ciele stanowi jakąś przeszkodę dla parującej wilgoci. Im jest ona większa, tym gorsze odczucia będą towarzyszyły użytkownikowi podczas intensywnej aktywności. Dlatego współczynnik RET powinien być możliwie jak najniższy. Podczas określania wartości tego współczynnika można wyróżnić 5 podstawowych grup garderoby:

Wsp.RET Subiektywne odczucia podczas użytkowania

  • 0-6 Wyjątkowo oddychające. Komfortowe przy wyższym tempie aktywności.
  • 6-13 Dobre lub bardzo oddychające. Wygodne przy umiarkowanym tempie aktywności.
  • 13-20 Zadowalające. Mało komfortowe przy wysokim tempie aktywności.
  • 20-30 Niezadowalająca lub słabo oddychająca. Umiarkowany komfort przy niskiej aktywności.
  • 30+ Niezadowalająca lub nieoddychająca. Niewygodny i krótki czas tolerancji.
Kurtki membranowe Rab

Wiatro-szczelność oznacza jej zdolność do nieprzepuszczania powietrza. Ten parametr z reguły nie jest podawany w specyfikacji produktów typu „Hard Shell” ponieważ z założenia zapewnia on ochronę na poziomie 100%. W ramach ciekawostki można wspomnieć, iż możemy się czasem natknąć na wartości określane przy pomocy jednostek imperialnych: stopy sześciennej (masy powietrza) na minutę (CFM) – wartość 0 oznacza pełną ochronę.

Kolejną bardzo istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze kurtki jest jej konstrukcja. Wiele rozwiązań związanych z budową poszczególnych elementów ubioru jest uzależniona od naszych własnych preferencji, poczucia estetyki i planowanego sposobu użytkowania. W związku z tym możemy wyróżnić kilka najważniejszych elementów konstrukcyjnych kurtki, które wpływają na jej użyteczność.

Kaptur – chroni naszą głowę, szyję i część twarzy przed zimnym wiatrem i opadami. Idealnie jeżeli jest zintegrowany z kołnierzem. Najlepiej żeby był regulowany trójstopniowo. Jeden ściągacz powinien znajdować się w obwodzie głowy na wysokości skroni, drugi odpowiadać za obwód wokół twarzy a trzeci za długość/głębokość. Niektóre modele posiadają kaptury przystosowane do współpracy z kaskiem ochronnym więc jeżeli chcemy używać jej w aktywności górskiej, podczas wspinaczki to należy to także wziąć pod uwagę.

Wentylacja - otwory wentylacyjne w formie zamków błyskawicznych lub siateczki zlokalizowane w newralgicznych miejscach, w których nasze ciała generują najwięcej ciepła i potu. Podczas intensywnego wysiłku, kiedy robi się gorąco, a pogoda wciąż płata figle i nie chcemy rezygnować z ochrony, możliwość odpięcia zamka pod pachami lub na klatce piersiowej pozwala skutecznie doprowadzić w pobliże naszego ciała odpowiednią ilość świeżego powietrza.

Konstrukcja i design – wzmocnienia materiału na ramionach i łokciach przydają się jeżeli w trakcie naszych aktywności nie rozstajemy się z plecakiem czy też przedzieramy się przez niekorzystny teren. W modelach przeznaczonych do trekkingu lub wspinaczki konstrukcja i umiejscowienie kieszeni umożliwia wygodne korzystanie z nich nawet przy zapiętym pasie biodrowym plecaka czy po założeniu uprzęży. Warto zwrócić na to uwagę jeżeli podczas użytkowania chcemy mieć komfortowy dostęp do wszystkich podręcznych rzeczy bez konieczności ciągłego rozpinania klamer.

Waga i pakowność - Niejednokrotnie, kurtka podróżuje spakowana w naszym bagażu podręcznym będąc w gotowości w razie pogorszenia pogody. W takim przypadku na pewno gabaryty i waga mają niebagatelne znaczenie. Producenci prześcigają się w obcinaniu zbędnych gramów. Ultralekkie modele przeznaczone do biegania lub wspinaczki górskiej są więc pozbawiane krytych zamków lub wymyślnych ściągaczy w mankietach lub nawet kaptura. Jeżeli niska waga kurtki jest dla nas priorytetem zwracajmy uwagę na takie szczegóły jak uszczelnione i odkryte zamki (np. YKK® AquaGuard®) oraz minimalistyczny kaptur (często bez regulacji), a także proste mankiety ze ściągaczami z cienkiej gumki. Do niewyspecjalizowanej turystyki pieszej i trekkingu są na szczęście stworzone klasyczne modele, które przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów nadal osiągają bardzo przyzwoite wyniki wagowe.

DWR – coraz częściej spotykany termin w świecie ubrań i sprzętu outdoorowego. Durable Water Repellency czyli w skrócie DWR jest to technologia polegająca na fabrycznej impregnacji tkaniny przy pomocy hydrofobowych środków chemicznych. Impregnacja wspomaga ochronę przeciwdeszczową poprzez odpychanie cząsteczek wody od zewnętrznej warstwy tkaniny. Rozwiązanie to choć niezwykle skuteczne przy niewielkich opadach deszczu nie daje trwałej ochrony, a powłoka powinna być regularnie odnawiana przy pomocy specjalistycznych preparatów.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty wiemy już z grubsza czym kierować się przy wyborze kurtki dla siebie. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy teraz skierować swoje kroki do lokalnego sklepu turystycznego i opowiedzieć sprzedawcy czego szukamy i poprosić o zaprezentowanie kilku modeli. W tym miejscu poświęćmy trochę czasu na dokładną przymiarkę i sprawdzenie swoich odczuć po założeniu. Kurtka powinna być przede wszystkim wygodna i powinniśmy czuć się w niej swobodnie. Nie może ograniczać naszych ruchów, podczas marszu czy pokonywania różnego rodzaju przeszkód, stromych podejść, schodów itp. Jeżeli podróżujemy z kijami trekkingowymi to wówczas górna część naszego tułowia i obręcz barkowa jest w ciągłym ruchu. Mając to na uwadze sprawdźmy zakres ruchów. Powinna być dość dobrze dopasowana uwzględniając odpowiednią ilość warstw ubrań, które zazwyczaj nosimy podczas naszych aktywności. Pamiętajmy aby podczas przymiarki przewidzieć miejsce na dodatkową warstwę termiczną w postaci grubszego polaru lub cienkiej bluzy puchowej. Zapewni nam to komfortowe użytkowanie nawet w trakcie chłodniejszych dni lub po zmroku kiedy wracamy ze szlaku po długiej wędrówce, a zmęczone ciało staje się coraz bardziej podatne na wychłodzenie.

Modele damskichmęskich kurtek membranowych dostępne w naszych sklepach:

Marmot PreCip® Eco Jacket

Marmot PreCip® Eco Jacket, jest to unowocześniona wersja bestselerowego modelu PreCip. Połączenie zrecyklingowanego nylonu z autorską membraną NanoPro™ Eco tworzy bardzo lekki i wytrzymały laminat (2,5L). Minimalistyczny kaptur mieści się w kołnierzu, a sama kurtka po złożeniu chowa się do własnej kieszeni. Ta pozycja została stworzona z myślą o użytkownikach poszukujących lekkiej kurtki, która zajmuje niewiele miejsca po spakowaniu, a jednocześnie zapewnia maksimum ochrony w razie potrzeby. 

Marmot Minimalist Jacket jest kurtką stworzoną w oparciu o materiał GORE-TEX® Paclite® czyli najlżejszy laminat opatrzony logiem tej firmy. Dzięki temu powstała kurtka o bardzo niskiej wadze i niewielkich gabarytach. Mimo tego zapewnia bardzo wysoki poziom ochrony przed deszczem i wiatrem. Takie cechy jak pełnowymiarowy kaptur z wysoką stójką, klasyczne kieszenie boczne, kryty zamek czynią ją niezwykle wszechstronnym produktem, który zapewnia doskonały komfort nawet w najcięższych warunkach.  

Marmot Minimalist Jacket
Patagonia Torrentshell 3L Jacket

Patagonia Torrentshell 3L Jacket jest wykonana w technologii trójwarstwowego laminatu, zaopatrzona w membranę H2No®. Wierzchnią warstwę tworzy niezwykle mocny i lekki nylon w splocie rip-stop odporny na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne dodatkowo powleczony warstwą DWR. Kurtka ta zapewnia bardzo wysoki współczynnik odporności na warunki atmosferyczne przy jednocześnie niskiej wadze i nieskomplikowanej budowie. Z powodzeniem może być używana jako element codziennego ubioru lub też służyć jako zabezpieczenie przed niespodziewanymi zmianami pogody, gdyż po spakowaniu zajmuje bardzo niewiele miejsca i mieści się we własnej kieszeni.

Patagonia Triolet Jacket to zaawansowana technicznie kurtka z membraną Gore-tex w klasycznej 3 warstwowej wersji. Pozycja przeznaczona do zapewnienia maksymalnej ochrony nawet w ciężkich warunkach górskich. Kaptur jest przystosowany do współpracy z kaskiem, a kieszenie zostały tak rozmieszczone aby założona uprząż nie utrudniała do nich dostępu. Dodatkowo została zaopatrzona w system wspomagania lokalizacji RECCO® który znacznie ułatwia akcje ratunkowe po zejściu lawiny.

Patagonia Triolet Jacket
Black Diamond LIQUID POINT SHELL

Black Diamond LIQUID POINT SHELL zaprojektowany z myślą o wszelkiej aktywności górskiej przy zachowaniu minimalnej wagi. Nadaje się zarówno na oznaczone szlaki trekkingowe jak i wykwalifikowaną wspinaczkę. Zastosowanie GORE-TEX Paclite 2.5L zapewnia bardzo dobry stosunek wagi do stopnia ochrony. Kaptur zaprojektowany do użycia wraz kaskiem wspinaczkowym. Brak dodatkowych kieszeni i odkryty uszczelniony zamek to standardowe rozwiązania charakterystyczne dla produktów nastawionych na minimalizację wagi.

Black Diamond STORMLINE STRETCH RAIN SHELL jest niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie ochrony przed niekorzystnymi warunkami. Do jej stworzenia użyto materiału z membraną BD.dry™ oraz niezwykle elastycznej i rozciągliwej tkany powleczonej warstwą DWR. W rezultacie otrzymujemy bardzo praktyczny i wszechstronny element garderoby, który z łatwością adaptuje się do bardzo szybko zmieniających się warunków otoczenia.

Black Diamond STORMLINE STRETCH RAIN SHELL
RAB Downpour Plus 2.0

RAB Downpour Plus 2.0 to niezwykle wszechstronna kurtka nadające się do wszelkiego rodzaju aktywności do spacerów po wzgórzach, przez weekendowe mikro wyprawy, aż po górskie wędrówki. Za wysoki współczynnik wodoodporności odpowiada membrana Pertex Shield® w postaci 2,5 warstwowego laminatu. Wyposażona w duże, zapinane na zamek kieszenie w kształcie litery A umiejscowione w taki sposób aby nie kolidowały z szelkami plecaka lub uprzęży, a para zamków błyskawicznych AquaGuard® pod pachami odpowiada za wentylację.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Polecane
Kurtka MELLOW RANGE WOMENKurtka MELLOW RANGE WOMEN
499,99 zł859,90 zł
 Kurtka SHARP END SHELL GORE-TEX MEN Kurtka SHARP END SHELL GORE-TEX MEN
1 799,99 zł2 299,99 zł
Kurtka NORTH SLOPE FLEX WOMENKurtka NORTH SLOPE FLEX WOMEN
499,90 zł799,90 zł
Kurtka COLORADO FLEX WOMENKurtka COLORADO FLEX WOMEN
599,90 zł859,90 zł
Kurtka EXOLIGHT WOMENKurtka EXOLIGHT WOMEN
999,90 zł1 639,90 zł
Kurtka TRIOLET GORE-TEX JACKET MENKurtka TRIOLET GORE-TEX JACKET MEN
1 499,99 zł1 699,99 zł
Kurtka LIVINGSTONE JACKET MENKurtka LIVINGSTONE JACKET MEN
559,90 zł859,90 zł
Kurtka PRECIP JACKET WOMEN IIKurtka PRECIP JACKET WOMEN II
399,99 zł539,99 zł
Kurtka STARFIRE JACKET WOMEN Kurtka STARFIRE JACKET WOMEN
979,90 zł1 399,90 zł
Kurtka EXOLIGHT MOUNTAIN JACKET MEN Kurtka EXOLIGHT MOUNTAIN JACKET MEN
1 099,90 zł1 719,90 zł
Kurtka LAWRENCE JACKET MENKurtka LAWRENCE JACKET MEN
599,90 zł819,90 zł
Kurtka SIENNA GORE-TEX JACKETKurtka SIENNA GORE-TEX JACKET
499,90 zł1 390,90 zł
Kurtka STORMY POINT JACKET WOMENKurtka STORMY POINT JACKET WOMEN
459,99 zł - 499,99 zł
Kurtka PRECIP ECO JACKETKurtka PRECIP ECO JACKET
459,99 zł - 499,99 zł
Kurtka PRECIP ECO JACKET WOMENKurtka PRECIP ECO JACKET WOMEN
459,99 zł539,99 zł
Kurtka TRIOLET GORE-TEX JACKET MENKurtka TRIOLET GORE-TEX JACKET MEN
1 499,99 zł1 699,99 zł
Kurtka TRIOLET GORE-TEX JACKET MENKurtka TRIOLET GORE-TEX JACKET MEN
1 499,99 zł1 699,99 zł
Kurtka KINETIC ALPINE JACKETKurtka KINETIC ALPINE JACKET
749,99 zł999,90 zł
Kurtka  KIRUNA TRAIL JACKET WOMENKurtka KIRUNA TRAIL JACKET WOMEN
599,99 zł1 199,99 zł
Kurtka TROPOSPHERE MENKurtka TROPOSPHERE MEN
669,99 zł899,99 zł
Kurtka EXOLIGHT MOUNTAIN JACKET MEN Kurtka EXOLIGHT MOUNTAIN JACKET MEN
1 099,90 zł1 719,90 zł
Kurtka JUNGFRAU GORE-TEX JACKETKurtka JUNGFRAU GORE-TEX JACKET
1 154,90 zł1 499,90 zł
Kurtka WAY JACKETKurtka WAY JACKET
239,90 zł429,90 zł
Kurtka PRECIP ECO JACKET WOMENKurtka PRECIP ECO JACKET WOMEN
499,99 zł539,99 zł
Kurtka PRECIP ECO JACKETKurtka PRECIP ECO JACKET
459,99 zł539,99 zł
Kurtka SHARP EDGE JACKETKurtka SHARP EDGE JACKET
1 199,90 zł1 799,90 zł
Kurtka PRECIP ECO JACKETKurtka PRECIP ECO JACKET
459,99 zł539,99 zł
Kurtka TREVISO JACKETKurtka TREVISO JACKET
399,90 zł549,90 zł
Kurtka REMUS JACKETKurtka REMUS JACKET
349,90 zł439,90 zł
Kurtka JUNO WOMENKurtka JUNO WOMEN
299,99 zł439,90 zł
Kurtka CORRAN GORE-TEX JACKETKurtka CORRAN GORE-TEX JACKET
839,90 zł1 199,00 zł
Kurtka STORMY POINT JACKET MENKurtka STORMY POINT JACKET MEN
459,99 zł - 499,99 zł
Kurtka PRECIP ECO JACKETKurtka PRECIP ECO JACKET
399,99 zł539,99 zł
Kurtka CAPE CONRAN JACKET MENKurtka CAPE CONRAN JACKET MEN
599,99 zł879,99 zł
Kurtka GALVANIZED JACKET MENKurtka GALVANIZED JACKET MEN
1 099,99 zł1 499,99 zł
Kurtka EXOLIGHT PRO JACKET WOMENKurtka EXOLIGHT PRO JACKET WOMEN
1 299,99 zł1 799,99 zł
Kurtka EXOLIGHT PRO JACKETKurtka EXOLIGHT PRO JACKET
1 399,99 zł1 799,99 zł
Kurtka EXOLIGHT PRO JACKETKurtka EXOLIGHT PRO JACKET
1 399,99 zł1 799,99 zł
Kurtka SEVEN LAKES WOMENKurtka SEVEN LAKES WOMEN
639,99 zł759,99 zł
Kurtka PRECIP ECO JACKET WOMENKurtka PRECIP ECO JACKET WOMEN
499,99 zł539,99 zł
Kurtka DOWNPOUR PLUS 2.0 JACKETKurtka DOWNPOUR PLUS 2.0 JACKET
829,99 zł1 029,99 zł
Kurtka CALCITE JACKET MEN GORE-TEXKurtka CALCITE JACKET MEN GORE-TEX
1 099,99 zł1 299,99 zł
Kurtka TRIOLET GORE-TEX JACKET WOMENKurtka TRIOLET GORE-TEX JACKET WOMEN
1 499,99 zł1 699,99 zł
Kurtka CALCITE JACKET WOMEN GORE-TEXKurtka CALCITE JACKET WOMEN GORE-TEX
1 099,99 zł1 299,99 zł
Kurtka DOWNPOUR ECO JACKET MENKurtka DOWNPOUR ECO JACKET MEN
699,99 zł849,99 zł
Kurtka ARC ECO WOMENSKurtka ARC ECO WOMENS
1 059,99 zł1 259,99 zł
Kurtka KANGRI GORE-TEX JACKET MENKurtka KANGRI GORE-TEX JACKET MEN
1 799,99 zł2 129,99 zł
Kurtka KANGRI GORE-TEX JACKET MENKurtka KANGRI GORE-TEX JACKET MEN
1 799,99 zł2 129,99 zł
Kurtka CALDBECK JACKET WOMENKurtka CALDBECK JACKET WOMEN
499,99 zł699,99 zł
Kurtka CALDBECK JACKET WOMENKurtka CALDBECK JACKET WOMEN
499,99 zł699,99 zł
Kurtka LORTON JACKETKurtka LORTON JACKET
499,99 zł699,99 zł
Kurtka ASHLAND JACKET MENKurtka ASHLAND JACKET MEN
399,99 zł599,99 zł

Masz pytanie? Kliknij!

 

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel